You are the owner of this article.

Denison swimmers handle Sac City

  • 0
Denison vs. Sac City

The Denison summer swim team won its third consecutive dual on Thursday night with a 342-235 victory at Sac City.

The win moved Denison to 4-3 overall in duals on the season.

Complete results from Thursday’s meet are below.

8-Under Girls

100 Medley Relay: Kynlee Schwarte, Madison Blume, Caroline Schrum, Isabelle Blume (first)

25 Freestyle: Schwarte (second); I. Blume (third); Aubryana Hoffmier (fifth)

25 Backstroke: Schwarte (first); M. Blume (fifth); Samantha Segebart (sixth)

25 Breaststroke: I. Blume (first); M. Blume (fourth); Schrum (fifth)

50 Freestyle: Schwarte (second); I. Blume (third); M. Blume (fourth)

25 Butterfly: Schrum (second); Hoffmier (fourth); Segebart (fifth)

100 Freestyle Relay: I. Blume, M. Blume, Schrum, Schwarte (first)

8-Under Boys

100 Medley Relay: Collin Malone, Gavin Malone, Wyatt VanHouten, Tucker Gotto (first)

25 Freestyle: VanHouten (first); G. Malone (fourth); Gotto (fifth)

25 Backstroke: C. Malone (first); Gotto (third)

25 Breaststroke: C. Malone (first)

50 Freestyle: C. Malone (first); VanHouten (second); G. Malone (sixth)

25 Butterfly: VanHouten (first); Gotto (third)

100 Freestyle Relay: C. Malone, Gotto, G. Malone, VanHouten (first)

9-10 Girls

100 Medley Relay: Harper Ladwig, Sophia Malone, Myah Schwarte, Stella Mahrt (first)

25 Freestyle: Mahrt (first); Jacee Jepsen (second); Schwarte (fourth)

25 Backstroke: Ladwig (first); Malone (fourth); Macie Mullin (sixth)

25 Breaststroke: Malone (second); Jenna Meadows (third); Mullin (fifth)

50 Freestyle: Mahrt (first); Jepsen (third); Ladwig (fourth)

25 Butterfly: Schwarte (first); Meadows (fourth); Mullin (fifth)

100 Freestyle Relay: Schwarte, Malone, Ladwig, Mahrt (first)

9-10 Boys

100 Medley Relay: Landen Cadwell, Carson Davis, Kevin Sanchez, Jaime Hernandez (second)

25 Freestyle: Cadwell (first); Davis (fourth); Hernandez (fifth)

25 Backstroke: Sanchez (first); Hernandez (third)

25 Breaststroke: Cadwell (first); Davis (third)

50 Freestyle: Cadwell (first); Sanchez (second); Hernandez (fourth)

25 Butterfly: Sanchez (first); Davis (third)

100 Freestyle Relay: Cadwell, Davis, Hernandez, Sanchez (first)

11-12 Girls

200 Medley Relay: Charlotte Schrum, Samantha Cadwell, Karla Sanchez, Annah Schwarte (first)

50 Freestyle: Schwarte (first); Sanchez (second); Cadwell (fifth)

50 Backstroke: Schrum (first); Jacee Jepsen (fourth); Jenna Meadows (sixth)

100 Individual Medley: Schrum (first); Sanchez (second); Sophia Malone (fourth)

50 Breaststroke: Schrum (first); Cadwell (fourth); Jepsen (fifth)

100 Freestyle: Schwarte (first); Cadwell (second); Meadows (fifth)

50 Butterfly: Sanchez (first); Stella Mahrt (third)

200 Freestyle Relay: Cadwell, Sanchez, Schrum, Schwarte (first)

11-12 Boys

50 Freestyle: Ryan Slechta (first); Weston Toft (third)

50 Backstroke: Slechta (first); Toft (third)

100 Individual Medley: Slechta (first)

50 Breaststroke: Slechta (first)

100 Freestyle: Slechta (first); Toft (third)

13-14 Girls

50 Freestyle: Harper Ladwig (second); Sophia VanHouten (third); Jenna Meadows (fifth)

50 Backstroke: VanHouten (fourth)

100 Individual Medley: VanHouten (third)

50 Breaststroke: VanHouten (fourth)

13-14 Boys

50 Freestyle: Cody Segebart (first)

100 Individual Medley: Segebart (first)

50 Breaststroke: Segebart (first)

100 Freestyle: Segebart (first)

50 Butterfly: Segebart (first)

15-18 Girls

50 Freestyle: Jenna Currier (first); Jaci Kluender (fourth)

50 Backstroke: Currier (first); Kluender (third)

100 Individual Medley: Currier (first); Kluender (third)

100 Freestyle: Currier (first); Kluender (third)

50 Butterfly: Currier (first); Kluender (second)

15-18 Boys

200 Medley Relay: Alix Harms, Chris Krajicek, Jon Segebart, Thomas Gotto (first)

50 Freestyle: Segebart (first); Gotto (second)

50 Backstroke: Harms (first)

100 Individual Medley: Harms (first); Krajicek (second)

50 Breaststroke: Krajicek (first); Gotto (second)

100 Freestyle: Krajicek (first); Segebart (second); Gotto (third)

50 Butterfly: Harms (first); Segebart (second)

200 Freestyle Relay: Harms, Gotto, Krajicek, Segebart (first)

Recommended for you

(0) comments

Welcome to the discussion.

Keep it Clean. Please avoid obscene, vulgar, lewd, racist or sexually-oriented language.
PLEASE TURN OFF YOUR CAPS LOCK.
Don't Threaten. Threats of harming another person will not be tolerated.
Be Truthful. Don't knowingly lie about anyone or anything.
Be Nice. No racism, sexism or any sort of -ism that is degrading to another person.
Be Proactive. Use the 'Report' link on each comment to let us know of abusive posts.
Share with Us. We'd love to hear eyewitness accounts, the history behind an article.

Scoreboard

Scoreboard/Schedule

Area Sports Schedule

Friday, July 19

Baseball

Denison-Schleswig V at Sergeant Bluff-Luton, 7 p.m.

 

Signup to receive our daily newsletter and our Midlands Auction newsletter

Click Here to Signup

  • To view our latest AdVisor click the image on the left.
  • To view our latest Today's Action click the image on the left.

Midlands Auctions

View All Auctions Auctions Newsletter