You are the owner of this article.

Denison swimmers top Coon Rapids

  • 0
Denison swimmers at Coon

The Denison summer swim team earned a victory last Thursday night at Coon Rapids.

Team point totals, though, were not available, according to Denison co-head coach Steph Henningsen.

Complete results from the meet are below.

8-Under Girls

100 Medley Relay: Kynlee Schwarte, Kassidy Neligh, Harper Ladwig, Patricia Collins (first)

25 Freestyle: Stella Mahrt (first); Neligh (second); Collins (fourth)

25Backstroke: Mahrt (first); Schwarte (second); Caroline Schrum (fifth)

25 Breaststroke: Mahrt (first); Neligh (second); Collins(fourth)

50 Freestyle: Mahrt (first); Ladwig (second); Collins (fourth)

25 Butterfly: Neligh (first); Ladwig (second); Schrum fourth)

100 Freestyle Relay: Neligh, Schwarte, Ladwig, Mahrt (first); Makenna Boettger, Madison Blume, Schrum, Collins (third)

8-Under Boys

25 Freestyle: Landen Cadwell (first); Jayden Ghislandi (third); Wyatt VanHouten (fifth)

25 Backstroke: Cadwell (first); VanHouten (fourth); Ghislandi (sixth)

25 Breaststroke: Cadwell (first)

50 Freestyle: Cadwell (second); Ghislandi (fifth)

25 Butterfly: Cadwell (second)

9-10 Girls

100 Medley Relay: Gracie Schillerberg, Charlotte Schrum, Annah Schwarte, Bailey Steppuhn (first); Samantha Cadwell, Grace Collins, Myah Schwarte, Jenna Meadows (third)

25 Freestyle: A. Schwarte (first); Schillerberg (second); Meadows (sixth)

25 Backstroke: Schrum (first); Schillerberg (second); Cadwell (sixth)

25 Breaststroke: Schillerberg (first); Collins (third)

50 Freestyle: A. Schwarte (first); Schrum (second); Steppuhn (third)

25 Butterfly: A. Schwarte (first); Steppuhn (second)

100 Freestyle Relay: Schillerberg, Steppuhn, Schrum, A. Schwarte (first); M. Schwarte, Meadows, Collins, Adyson Hildebrand (third)

9-10 Boys

25 Freestyle: Kevin Sanchez (third); Trenten Boettger (fourth)

25 Backstroke: Sanchez (second); Boettger (fourth)

25 Breaststroke: Boettger (third)

50 Freestyle: Sanchez (second); Boettger (fourth)

25 Butterfly: Sanchez (second); Boettger (fourth)

11-12 Girls

50 Freestyle: Kylie Neligh (first); Karla Sanchez (second); Sophia VanHouten (fourth)

50 Backstroke: Neligh (first)

100 Individual Medley: Neligh (first); Sanchez (second)

50 Breaststroke: Sanchez (first); Neligh (second)

100 Freestyle: Sanchez (first); Neligh (second); VanHouten (fourth)

50 Butterfly: Sanchez (first)

11-12 Boys

50 Freestyle: Cody Segebart (first)

50 Backstroke: Segebart (first)

100 Individual Medley: Segebart (first)

50 Breaststroke: Segebart (first)

100 Freestyle: Segebart (first)

13-14 Girls

50 Freestyle: Jenna Currier (first); Claire Miller (third)

50 Backstroke: Currier (first); Miller (second)

100 Individual Medley: Currier (first); Kyra Hawn (third); Miller (fourth)

50 Breaststroke: Hawn (second)

100 Freestyle: Currier (first); Hawn (third)

50 Butterfly: Currier (first); Hawn (second); Miller (fourth)

13-14 Boys

50 Freestyle: Kadon Miller (first); Thomas Gotto (third)

100 Freestyle: Gotto (second); Miller (third)

50 Butterfly: Gotto (first)

15-18 Girls

200 Medley Relay: Emily Meadows, Kate Wright, Jaci Kluender, Kaitlyn Neligh (first)

50 Freestyle: Neligh (first); Sophie Mahrt (fourth)

50 Backstroke: Kluender (first); Meadows (second)

100 Individual Medley: Wright (first); Neligh (third)

50 Breaststroke: Meadows (first); Wright (fourth); Mahrt (fifth)

100 Freestyle: Kluender (first); Wright (second); Neligh (third)

50 Butterfly: Kluender (second); Neligh (third); Mahrt (fourth)

200 Freestyle Relay: Kluender, Wright, Mahrt, Meadows (first)

15-18 Boys

200 Medley Relay: Alix Harms, Chris Krajicek, Jon Segebart, Bryce Clinkenbeard (first)

50 Freestyle: Segebart (second); Clinkenbeard (third)

50 Backstroke: Harms (first); Clinkenbeard (second)

100 Individual Medley: Segebart (first); Krajicek (third)

50 Breaststroke: Krajicek (first); Harms (fourth)

100 Freestyle: Clinkenbeard (first); Segebart (second)

50 Butterfly: Harms (second); Krajicek (third)

200 Freestyle Relay: Clinkenbeard, Harms, Krajicek, Segebart (first)

Recommended for you

(0) comments

Welcome to the discussion.

Keep it Clean. Please avoid obscene, vulgar, lewd, racist or sexually-oriented language.
PLEASE TURN OFF YOUR CAPS LOCK.
Don't Threaten. Threats of harming another person will not be tolerated.
Be Truthful. Don't knowingly lie about anyone or anything.
Be Nice. No racism, sexism or any sort of -ism that is degrading to another person.
Be Proactive. Use the 'Report' link on each comment to let us know of abusive posts.
Share with Us. We'd love to hear eyewitness accounts, the history behind an article.

Scoreboard

Scoreboard/Schedule

Area Sports Schedule

Thursday, June 13

Baseball

Denison-Schleswig V DH at Creston, 5:30 p.m.

Softball

Denison-Schleswig V DH at Creston, 5:30 p.m.

Swimming

Guthrie Center at Denison, 6:30 p.m.

 

Signup to receive our daily newsletter and our Midlands Auction newsletter

Click Here to Signup

  • To view our latest AdVisor click the image on the left.
  • To view our latest Today's Action click the image on the left.

Midlands Auctions

View All Auctions Auctions Newsletter